Stomatologia estetyczna – estetyka to nauka o kryteriach piękna. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Estetyka kojarzy się nam z pięknem i równowagą. Proponujemy Państwu m.in.: profesjonalne zabiegi higieniczne czyli usuwanie kamienia nazębnego i osadu, wybielanie zębów żywych i martwych, wypełnienia kompozytowe i porcelanowe: wkłady (inlay) i nakłady (onlay), licówki, korony i mosty.

Profesjonalne oczyszczanie zębów

Przykładamy o niego dużą wagę. Zabieg składa się z:

  • usunięcia kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradzwiękowego (tzw. scaling)
  • piaskowania, czyli usunięcia osadu i powierzchownych przebarwień za pomocą piaskarki stomatologicznej
  • polerownia zębów (polishing)
  • instruktażu higieny jamy ustnej

Profesjonalne czyszczenie zębów, wykonywane regularnie co 6 miesięcy pozwala prawidłowo dbać o kondycję dziąseł, oczyścić miejsca trudno dostępne a także usunąć przebarwienia. Na skutek usunięcia przebarwień zęby po zabiegu higieny stają się radykalnie bielsze. Jeśli nie ma innych przeciwwskazań jest to najlepszy moment aby wykonać zabieg wybielania zębów.

Wybielanie zębów

W ofercie posiadamy dwa sposoby: zabieg gabinetowy oraz nakładkowy.

Oto jak przebiega leczenie:

Wybielanie gabinetowe:

  • wizyta I: podczas pierwszej wizyty stomatolog zajmuje się oczyszczeniem zębów z osadów, następnie nakłada na dziąsła żel ochraniający oraz utwardza go lampą UV. Następnym etapem jest nałożenie przez stomatologa na zęby preparatu wybielającego na odpowiedni czas, by uzyskać lepszy efekt czynność ta powtarzana jest 3, 4 razy. W razie potrzeby taką wizytę powtarzamy do 2-óch razy

Wybielanie nakładkowe:

  • wizyta I: następuję wstępne badanie oraz usunięcie osadu nazębnego, następnie stomatolog pobiera wyciski na łyżkach wyciskowych.
  • wizyta II: pacjent otrzymuje od stomatologa specjalnie przygotowane wcześniej przez technika nakładki na zęby, strzykawki oraz żel wybielający. Zgodnie z instrukcją otrzymaną przez stomatologa nakładki należy zakładać na noc przez następne 3-4 noce.

Najczęstsze pytania:

  • czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Stomatologia estetyczna, do której wybielanie zębów się zalicza jest tematem niełatwym. Jeśli pacjent wybiela zęby pod opieką lekarza stomatologa wówczas takie wybielanie jest całkowicie bezpieczne dla dziąseł i zębów. Bywa, że po wykonaniu zabiegu wybielania występuje nadwrażliwość zębów, która na szczęście jest przejściowa i ustępuje zwykle po około 24 godzinach.
  • jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów? zębów nie powinny wybielać kobiety ciężarne oraz te w okresie karmienia, ponadto osoby cierpiące na epilepsję jak i również dzieci poniżej 16 roku życia.
  • jak długo utrzymuje się efekt wybielania?  W zależności od przyzwyczajeń żywieniowych efekt białych zębów utrzymuje się z reguły od pół roku do 2 lat. Ponadto wpływ na biel zębów ma również poziom higieny jamy ustnej, oczywiście zabieg można powtarzać.
  • jak dbać o zęby po wybielaniu?  zaraz po zabiegu pacjent zobowiązany jest przestrzegać tzw. białą dietę. W okresie tym powinien wystrzegać się herbaty, papierosów, kawy, ciemnych soków oraz innego rodzaju kolorowych napojów oraz pokarmów.

Wybielanie zębów martwych

Zęby matwe ulegają przebarwieniom i często stanowią duży problem estetyczny. Dzięki zastosowaniu preparatów wybielających możemy w znaczny sposób zmienić   kolor zęba i uniknąć leczenia protetycznego.  Preparatem, który daje dobre rezultaty jest   Opalescence endo, umieszczamy go wewnątrz zęba i pozostawimy w ten sposób zabezpieczając opatrunkiem. Całą procedurę powtarzamy 2 lub 3 razy.

Korekta kształtu zębów materiałami kompozytowymi

W stomatologii estetycznej obowiązuje zasada minimum ingerencji przy maksimum efektu, postępowanie zawsze rozpoczyna się więc od jak najmniej inwazyjnych metod. Przykładowo, w przypadku nieprawidłowego kształtu zęba (zęby stożkowate, małe, po urazach), obecności diastemy czy wrodzonych ubytków szkliwa terapię rozpoczyna się od próby korekty kształtu zębów materiałem kompozytowym, a dopiero w sytuacji uzyskania niedostatecznego efektu sięga się po inne metody (korekta ortodontyczna, licówki ceramiczne, korony protetyczne). Osiągamy są w tej dziedzinie spektakularne wyniki, m.in. dzięki zastosowaniu najnowszej generacji materiałów kompozytowych do estetycznej odbudowy zębów.

Licówki porcelanowe

Stomatologia estetyczna w swoim wachlarzu zabiegowym posiada również licówki porcelanowe. Licówki te to nic innego jak stałe uzupełnienia protetyczne wykorzystywane do przykrycia nieestetycznych, zewnętrznych powierzchni zębów dolnych oraz górnych.

Licówki w całości wykonane są z porcelany – nie posiadają podbudowy metalowej co pozwala otrzymać świetne efekty estetyczne. Sporą zaletą licówek jest to, że nie wymagają one intensywnego szlifowania niż pod korony protetyczne. W zależności od potrzeby grubość licówek waha się w przedziale od 0,4 do 0,8 mm, co znaczy, że ingerencja w tkankę twardą zęba jest naprawdę niewielka.